AMATEM NEDİR?

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi- Alkol Madde Tedavi Eğitim Merkezi (SÜEAH-AMATEM) alkol ve madde kullanım bozuklukları tedavilerinin yapıldığı bir merkezdir. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü’nde Klinik ve Poliklinik hizmeti vermektedir.

SÜEAH-AMATEM'de hem ayaktan hem de yatarak tedavi gören hastalar için ilaç tedavilerinin yanında bireysel psikoterapiler, grup psikoterapileri, alkol ve madde ile ilgili eğitsel çalışmalar, rehabilitasyon ve dışarıya hazırlık faaliyetleri ve aile bilinçlendirme programları yapılmaktadır. Eğitsel faaliyetler için uzun süreli ayıklığın hedeflendiği SAMBA (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı) uygulanmaktadır.

AMACIMIZ NEDİR?

Alkol Madde kullanım bozukluğu olan hastaların madde kullanımını bırakmalarına yardımcı olmaktır. Madde kullanımını bırakmak kararlılık ve motivasyon ile ilişkilidir ve bu konuda farklı motivasyona sahip gruplar olabilir.
Şöyle ki;
* Madde kullanmaya devam etmek isteyen ve tedaviyi reddeden
       - Madde kullanmaya devam etmek istemeyen ancak henüz bırakmaya karar vermemiş ya da bu konuda kararsız olan
* Karar vermiş ancak yeterli motivasyonu olmayan
* Motive ancak kararlı olmayan, kişiler için farklı yaklaşımlar gerekir.
* Bu farklı durumlarda hangi yaklaşımın uygun olacağına bağımlılık konusunda uzman hekimlerin karar vermesi gerekir.
* Bununla birlikte AMATEM'lerde tedavi ve gönüllük esasına dayanır ve ilke olarak AMATEM'lerin amacı hastaların rehabilitasyonudur. Bunun istisnası bir mahkeme kararı verilmiş zorunlu tedavi ve kontrol uygulamalarıdır.

KİMLER TEDAVİ GÖREBİLİR?

AMATEM kliniğinde kimin yatarak kimin ayaktan tedavi göreceğine AMATEM poliklinik hizmetini sunan ilgili uzman karar verir. Muayene edilmeyen hasta yatırılmaz. Özel durumlar* hariç acil yatış kabul edilmez. Genel uygulama ayaktan tedaviye uygun olmayan 18 yaş ve üstü hastalar için iletişim bilgileri alınarak yatış sırası verilir yatış sırası kendisine gelince telefonla aranarak çağrılır. Bunun dışında yatış için uygun olan hastalara ilişkin genel bilgiler aşağıda verilmiştir.
1) Yoksunluk dönemini ( hastalık) yoğun yaşayan alkol ve opioid (eroin, kodein vs) bağımlığı olan hastalar.
2) Ayaktan tedavi programına uyum sağlayamayacak ölçüde yoğun madde kullanan, aşermesi(madde içme isteği) yüksek olan hastalar.
3) Ayaktan bırakma denemelerinde başarısız olan hastalar.
4) Acil poliklinikte değerlendirilen (gerekli tetkik ve konsültasyonları yapılmış) Delirium tremens *(alkol deliriumu) hastaları. *(tıbbi açıklama için web sitesi içi link).
5) TCK 432 ve diğer maddeler uyarınca zorunlu yatış için gönderilenler.

devamı için tıklayınız...

TEDAVİ VE AKTİVİTE PLANI - İŞLEYİŞ

Hasta, görüşme odasına alınarak doktor ve hemşire tarafından görüşme yapılıp kaydedilir.
* Hastaya; odası, dolabı, ziyaret saati, telefon saati, sigara içme saati ve rehabilitasyon konuları hakkında bilgi verilip servis tanıtılır.
* Hastanın tedavisi doktor tarafından düzenlenir ve takip edilir.
* Yatan her hastaya ‘‘ İdrarda Bağımlılık Yapan Madde Testleri’’ bakılması için gözetim altında idrar örneği alınır.
* Yatan her hastanın tüm rutin kan tetkikleri, gözlem altında alınan idrar tetkiki ve EKG’si çekilip yattığı gün doktor tarafından değerlendirilerek sonuçları dosyasına konur.
* Sigara içen hastalara güvenlik eşliğinde sigaraları verilerek sigara odasında içmeleri sağlanır.
* Halk eğitim tarafından görevlendirilen spor hocası ve faaliyet hocası tarafından belirli program dahilinde olan ergoterapi faaliyetleri yürütülür.
* Hasta taburcu olurken hastanın reçetesi hekim tarafından düzenlenir. Poliklinik kontrolüne gelmesi söylenir.
* AMATEM poliklinik randevusu alınıp, randevu bilgileri hastaya verilir. Hekim uygun görürse hasta ayaktan terapi programına devam eder.
devamı için tıklayınız...

  Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi / Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Merkezi - [AMATEM]
Web Dizayn: [BİLGİ İŞLEM MERKEZİ]   Copyright © 2015