AMATEM'DE KİMLER YATARAK TEDAVİ GÖREBİLİR?

v  AMATEM kliniğinde kimin  yatarak kimin ayaktan tedavi göreceğine  AMATEM poliklinik hizmetini sunan ilgili uzman   karar verir.  Muayene edilmeyen hasta yatırılmaz. Özel durumlar* hariç acil yatış kabul  edilmez. Genel uygulama ayaktan tedaviye uygun olmayan 18 yaş ve üstü hastalar için iletişim bilgileri alınarak  yatış sırası verilir   yatış sırası kendisine gelince telefonla aranarak çağrılır.  Bunun dışında yatış  için uygun olan  hastalara ilişkin  genel bilgiler aşağıda verilmiştir.

v  1)Yoksunluk dönemini ( hastalık) yoğun yaşayan alkol ve opioid  (eroin, kodein vs) bağımlığı olan hastalar.

v  2) Ayaktan tedavi programına uyum sağlayamayacak ölçüde yoğun madde kullanan, aşermesi(madde içme isteği) yüksek olan hastalar.

v  3) Ayaktan  bırakma denemelerinde başarısız olan hastalar.

v  4) Acil poliklinikte değerlendirilen (gerekli tetkik ve konsültasyonları yapılmış)  Delirium tremens *(alkol deliriumu) hastaları. *(tıbbi açıklama için web sitesi içi link).

v  5)  TCK 432 ve diğer maddeler uyarınca zorunlu yatış için gönderilenler.

 

Ayrıca  yatış işlemleri yapılacak olan hastaların;

v  *Servisteki görev ve sorumluluklarını algılayıp anlayabilmeleri ve  bu görev sorumlulukları  üstlenebilmeleri, uyum sağlayabilecek zihinsel yeterliğe sahip olmaları gerekmektedir. Alkol ya da madde etkisi altında ki kişiler kliniğe kabul edilmez(madde etkisi geçinceye kadar)

v  *Hastaların tedavi programını tamamlamasına engel olacak sorunu (mahkeme,sınav,banka vb.) olmamalıdır.

v  *Arkadaş, kardeş, tanıdık vb. kişiler aynı tedavi döneminde servise kabul edilmezler.

v  *Hastaların en az 21 gün yatarak tedavi görmesi beklenir.


  

Hastaların AMATEM'e kabulü:


v  Amatem kliniğinden yatışına karar verilen hasta, hemşire tarafından karşılanır.

v  Yatışı öngörülen her hastaya hemşire tarafından ‘‘AMATEM  SERVİS KURALLARI” formunda yer alan maddeler sesli olarak okunur, kabul eden hastalar el yazısı ile adı, soyadı, ve imzası alınarak yatışı yapılır.v  Yatışı öngörülen alkol bağımlısı hastalara alkol metre ile alkol ölçümü yapılır. Ölçüm değerleri 0.50 promilin altında çıkan hastanın yatışı onaylanır.

v  Bir önceki iki maddeyi karşılayan hastaların üst araması hemşire ve güvenlik tarafından AMATEM klinik şartlarına uygun biçimde yapılır.

v  Hastanın üzerinden çıkan kıyafetleri olduğu gibi hasta yakınına iade edilir.

v  Hastanın vücudunda darp izi morluk vs. olup olmadığı hemşire tarafından kontrol edilir ve hasta dosyasına kayıt edilir.

v  Yatışı yapılan her hastaya kimlik doğrulama için bileklik takılır.

 
GERİ DÖN
  Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi / Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Merkezi - [AMATEM]
Web Dizayn: [BİLGİ İŞLEM MERKEZİ]   Copyright © 2015